Wsparcie na rewitalizację miejsca pamięci

Wsparcie na rewitalizację miejsca pamięci, fot. marki.pl

Minister kultury dofinansuje prace wokół strużańskiego pomnika, upamiętniającego żołnierzy AK.

Co roku, 1 sierpnia o godz. 17.00, mieszkańcy naszego miasta spotykają się na Strudze. Nieopodal kościoła oraz skrzyżowania Alei Piłsudskiego z DW 631 znajduje się pomnik, upamiętniający walki żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków-Marki”.

– Staraliśmy się o uzyskanie dofinansowania do rewitalizacji tego miejsca pamięci. Uzyskaliśmy wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z tego źródła popłynie ponad 138 tys. zł – mówi burmistrz Jacek Orych.

Na ostatniej sesji Rady Miasta rewitalizacja tego miejsca została wpisana do budżetu na ten rok.

W katalogu prac, których realizację planujemy w tym historycznym miejscu, znajdują się:
– montaż oświetlenia
– wymiana nawierzchni prowadzącej do pomnika
– ustawienie elementów małej architektury (m.in. ławki i kwietniki)
– wykonanie nowych nasadzeń (krzewy i drzewa)
– montaż trzech tablic zawierających rys historyczny.

Wsparcie na rewitalizację miejsca pamięci

– Ponieważ dotacja od ministra kultury pokryje część kosztów, szukamy kolejnego dofinansowania na ten cel. Jeśli uda się je uzyskać, zmniejszymy znacząco nasze własne koszty – podkreśla Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek.

W tym roku upłynie 70 lat od odsłonięcia pomnika. Upamiętnia on walki żołnierzy II Rejonu, którzy w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego, od 30 lipca do pierwszych dni sierpnia 1944 r., toczyli wraz z żołnierzami radzieckimi walki z oddziałami wojsk niemieckich. Zginęło w nich 18 żołnierzy Armii Krajowej, a wielu zostało rannych. Projekt pomnika w obecnym kształcie opracował żołnierz AK II Rejonu, Roman Grabowski ps. „Dziadek”. Teren pod budowę stanowił darowiznę Zgromadzenia Michalitów.

Pomnik wzniesiono ze składek kombatantów, społeczeństwa Marek i pomocy Wojska Polskiego. W 1994 r. dokonano jego gruntownej renowacji, min. obłożono cokół płytami z szarego granitu, umieszczono nową tablicę i uporządkowano teren.

– Obecnie przebudowujemy Aleję Piłsudskiego na odcinku od ul. Legionowej do granicy miasta. Będzie to miejsce bardziej przyjazne nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych i rowerzystów. Rewitalizacja otoczenia pomnika na Strudze idealnie wpisze się w kontekst zmian, które już w tej części miasta zachodzą – dodaje Paweł Pniewski.

Po zakończeniu prac będzie to miejsce spotkań oraz uroczystości upamiętniających wysiłek zbrojny żołnierzy Armii Krajowej. W szczególności ramach obchodów Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia) oraz Dnia Polskiego Państwa Podziemnego (27 września) możliwe będzie zapraszanie delegacji kombatantów z terenu całego województwa mazowieckiego.